Ακολουθήστε μας

EΠΣΑ VIDEO

ΔΥΣΚΟΛΑ Ο ΠΟΨ 2-0 ΤΟΝ ΧΑΛΚΗΔΟΝΙΚΟ (VIDEO HIGHLIGHTS)

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο ΠΟΨ με 2-0 επί του Χαλκηδονικού, καταφέρνοντας να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των φιλοξενουμένων μετά το 70΄.

Εφτασε έτσι τους 18 βαθμούς , με τον Χαλκηδονικό να μένει στους 5.

Σε ένα ματς με λίγες φάσεις ο Χαλκηδονικός πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στην ομάδα του Ψυχικού που κινδύνεψε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο να δεχθεί γκολ. Στο 8’ με τον Παλιούρα να μην μπορεί με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να ανοίξει το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και στο 12’ μετά από διπλό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ο Γρατσίας αν και πέρασε την μπάλα πάνω από το τερματοφύλακα, δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς ο Τσέλικας πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους πίεσαν για το γκολ, είχαν δύο ευκαιρίες να σημειώσουν γκολ με πλασέ του Γκόντζου στο 48’ και με σουτ του Λεοντίου στο 57’. Τη μεγάλη ευκαιρία μέχρι εκείνη τη στιγμή όμως την έχασε ο Χαλκηδονικός στο 63’ όταν ο Βλάχος από ευνοϊκή θέση σούταρε απελπιστικά άουτ. Τελικά στο 70’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα όταν μετά από παράλληλη μπαλιά του Γκόντζου μέσα στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον Συκά που με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 75’ έγινε το 2-0, σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο, με τον Λαμπρίδη να σεντράρει και τον Κούρτι να πλασάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η παρθενική εμφάνιση με την ανδρική ομάδα δύο ποδοσφαιριστών της Κ-18 των Γιατράκου και Κωστόπουλου άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

ΠΟΨ: Κοντογεώργος, Φουκούλης(67’ Μπραϊμλάρι), Γκόντζος (87’ Γιατράκος), Τσέλικας, Κούρτι, Παπαδόπουλος, Λαμπρίδης, Μαραβελάκης, Συκάς, Λεοντίου (79’ Κυρίτσης), Αρτσάνος (59’ Κωστόπουλος). ΧΑΛΚΗΔΟΝΙΚΟΣ: Κολονέλος, Παλιούρας, Κολοκυθάς, Ράγιας, Χαντζάρας, Καΐλας, Βλάχος (89’ Σιούτης), Καραΐσκος (67’ Χριστιανός), Λαγός (79’ Σκέμπι), Αντωνόπουλος, Γρατσίας (55’ Χύτας).