Ακολουθήστε μας

EΠΣΑ VIDEO

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΙΚΗ Ο ΠΟΨ, 2-1 ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΘΩΜΑ (VIDEO HIGHLIGHTS)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 σημείωσε ο ΠΟΨ στο Γουδί με αντίπαλο τον Άγιο Θωμά, μία νίκη που του δίνει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με δύο γκολ στην αρχή και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν μια καθαρή νίκη επί ενός αντιπάλου που άργησε να μπει στο ρυθμό του παιχνιδιού. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς μόλις στο 5’ ο Κέφης με συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι γηπεδούχοι που έδειχναν πελαγωμένοι απείλησαν μόνο με δύο στημένες φάσεις. Το φάουλ που εκτέλεσε ο Αραπογιάννης στο 22’ απέκρουσε ο Κοντογεώργος σε κόρνερ. Το δεύτερο φάουλ στο 33’ που εκτέλεσε και πάλι ο Αραπογιάννης απόκρουσε ασθενώς ο Κοντογεώργος και στην επαναφορά ο Σίσκο με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Στο 42’ ο Φουκούλης με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ σημείωσε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιος Θωμάς μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 48’ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Μαλάι από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Κοντογεώργος. Στο 66’ ο Αραπογιάννης μέσα από την περιοχή σούταρε ψηλά άουτ. Στο 71’ ο ΠΟΨ απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Μαραβελάκη που απόκρουσε σε κόρνερ ο Γούνας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τετώρος με πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά τον ΠΟΨ για την ισοφάριση που τελικά όμως δεν ήρθε.

Μετά τη τρίποντο στο Γουδί ο ΠΟΨ έφτασε τους 23 βαθμούς (6-5-9, 24-27 γκ.) και βρίσκεται στην 11η θέση, ενώ ο Άγιος Θωμάς βρίσκεται με 25 βαθμούς (7-4-9, 23-29 γκ.) στη 10η θέση.

ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ: Γούνας, Θεοδώρου (46’ Μαλάι) Αντωνακόπουλος (46’ Ζαρκαδούλας), Μάκο (74’ Καρυστινός), Σίσκο, Τετώρος, Αραπογιάννης (81’ Κάλφας), Τσινιάς, Γκόφας, Ρέτσκα, Πετράκος.

ΠΟΨ: Κοντογεώργος, Τσελίκας, Γκόντζος, Κυρίτσης, Κούρτι, Μπραχιμλάρι, Μαραβέλάκης, Κουτρόπουλος (65’ Λαμπρίδης) , Φουκούλης (90+2’ Αρτσάνος), Λεοντίου (75’ Συκάς), Κέφης (81’ Πατέλης).