Ακολουθήστε μας

EΠΣΑ VIDEO

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΠΟΨ, 2-0 ΤΟΝ ΔΟΥΡΕΙΟ (VIDEO HIGHLIGHTS)

Σε μια ακόμη άνετη επικράτηση – και δεύτερη συνεχόμενη – έφτασε ο ΠΟΨ, που νίκησε με 2-0 τον Δούρειο.

Οι γηπεδούχοι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη τη διάρκεια με όμορφο ποδόσφαιρο, καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, μόλις στο 3′ ο Λιέρος έκλεψε τη μπάλα από τους παίκτες του ΠΟΨ, μη μπορώντας όμως να νικήσει τον Κοντογεώργο.

Στο 9’ η κεφαλιά του Συκά κατέληξε άουτ, με τον ίδιο να ανοίγει το σκορ στο 14′ με ασίστ από τον Μαρβελάκη. Στο 30’ μετά από βαθιά μπαλιά ο Λαμπρίδης με λόμπα πέρασε τον Τσιάρο, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 39’ μετά από κόρνερ ο Συκάς γύρισε την μπάλα στη σημείο του πέναλτι όπου ο Λαμπρίδης σημείωσε το 2-0. Στο 44′ ο ΠΟΨ έφτασε κοντά στο 3-0, με το σουτ που επιχείρησε ο Λεοντίου να καταλήγει ψηλά, άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι και πάλι είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν έκαναν μεγάλες ευκαιρίες, εκτός από το δοκάρι του Κέφη στο 85’ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Πρωτύτερα στο 82’ ο Δούρειος κέρδισε πέναλτι με τον Μαυρίκο, που πρόλαβε μέσα στην περιοχή να τσιμπήσει την μπάλα από τον Τσελίκα που στη συνέχεια τον ανέτρεψε. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Παναγιώτου στέλνοντας όμως την μπάλα στο δοκάρι του Κοντογεώργου.

Έτσι ο ΠΟΨ ανέβηκε στη 10η θέση με 15 βαθμούς, με τον Δούρειο να μένει μόνος τελευταίος με 4 βαθμούς.

ΠΟΨ: Κοντογιώργος, Αρτσάνος, Γκότζος, Τσελίκας, Κύτρι, Μπαχιμάι (59’ Παπαδόπουλος) , Λαμπρίδης (55’ Καπανταής), Μαραβελάκης, Συκάς, Λεοντίου (86’ Ρουφαγάλας), Φουκούλης (65’ Κέφης)

ΔΟΥΡΕΙΟΣ: Α. Τσιάρος (19’ Νικητέας), Περιφεράκης, Μπαμέ, Μικελόπουλος (87’ Αλ. Τσιάρος), Ες Σουραϊφί, Παναγιώτου, Μαυρίκος, Κοκόλης, Χοτζάι, Ντούκα (46’ Κονιτόπουλος)(76’ Λαζαρίδης), Λίερος