Ακολουθήστε μας

Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΑ

ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΧΑΛΚΗΔΟΝΙΚΟΣ, 1-1 ΜΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΚΑΙΣ.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι μεταξύ Χαλκηδονικού και Πανιώνιου Καισαριανής με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για τέσσερα πέναλτι και τουλάχιστον στη μία περίπτωση φαίνεται να έχουν δίκιο.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με σουτ στο 15’ του Οικονομόπουλου, στο 20΄και το 24΄του Πρασσά Η. και σο 35’ του Χρυσοχόου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χαλκηδονικός ξεκίνησε δυνατά και στο 51΄σε φάση διαρκείας μέσα στην αντίπαλη  δεν κατάφερε με τον Νίκα αρχικά (πρόλαβε ο Πρασσάς Ν.  να διώξει την μπάλα) και με τον Σκέμπι στη συνέχεια (σούταρε πάνω στα σώματα των αμυντικών) να ανοίξει το σκορ.

Στο 54’ σε βαθιά σέντρα του Γιαβολιά η πορεία της μπάλας ξεγέλασε τους αμυντικούς και ο Χρυσοχόου μέσα από την περιοχή σούταρε στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 56’ ο Πρασσάς Η.  σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο  Οικονομόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 58’ ο Νίκας έπιασε κεφαλιά αλλά ο Πρασσάς Ν. την μπλόκαρε στη γωνία του.

Στο 88’ μετά από σέντρα στην μικρή περιοχή ο Νίκας με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 91’ οι αμυντικοί του Χαλκηδονικού μπερδεύονται και ο Χρυσοχόου σούταρε για να μπλοκάρει την μπάλα ο Κολονέλος.

Στο 94′ σε παράλληλη σέντρα του Αντωνόπουλου μέσα από τη μικρή περιοχή ο Κορκίδης δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Πρασσά.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε τέσσερις περιπτώσεις. Στο 43’ ο Αντωνόπουλος ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Στο 63’ σε σουτ του Αντωνόπουλου η μπάλα φαίνεται ότι βρίσκει στο χέρι  του Κάρκου, αλλά ο διαιτητής το θεωρεί ακούσιο. Στο 88’ ο Δημητρούλης φαίνεται ότι ανατρέπεται από τον Οικονομόπουλο, αλλά και πάλι ο διαιτητής θεωρεί ότι δεν υπάρχει επαφή, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κορκίδης ζήτησε ανατροπή από τον Αρβανίτη.

Ο Χαλκηδονικός μετά την ισοπαλία έφτασε στους 46 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος (14-4-0, 40-3 γκ.), ενώ ο Πανιώνιος Καισ. βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς (12-4-3, 40-11 γκ.).

ΧΑΛΚΗΔΟΝΙΚΟΣ: Κολονέλος, Γενιδογάν, Νίκας, Σκέμπι, Ράγιας, Λυμπερόπουλος (79′ Τσιάμης), Σούρμπης (79′ Δημητρούλης), Χριστιανός, Αραπογιάννης (59′ Χύτας), Αντωνόπουλος, Γρατσίας (46′ Κορκίδης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Κ. : Πρασσάς Ν., Αρβανίτης, Μαραγκός, Διονυσόπουλος, Γιοβολιάς, Βουτζάλης (64′ Γκίνης), Χρυσοχόου, Κάρκος (89′ Γρημίδης), Πανάκης, Πρασσάς Η (90′ Ραυτόπουλος). Οικονομόπουλος (84′ Ξένιος).