Ακολουθήστε μας

FUTSAL

ΦΡΕΝΑΡΕ ΤΗΝ ΑΕΚ Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ, 4-3 ΣΤΟ ΚΑΜΑΤΕΡΟ

Το αήττητο σερί της πρωταθλήτριας ΑΕΚ σταμάτησε η Ολυμπιάδα Αγίας Παρασκευής, επικρατώντας με 4-3 στο Καματερό.

Οι γηπεδούχοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Θανασάι, έδειξαν να αντιμετωπίζουν από την αρχή κυρίως αμυντικά προβλήματα.

Αντιθέτως η Σάντα ήταν εξαιρετική κάθε λεπτό του ματς, δημιούργησε ευκαιρίες και είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

Ο Αχιλλέας Φλώρος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 9′ με δυνατό σουτ που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει ο Θεοφίλου. Τρία λεπτά μετά ο Λευτέρης Αλεξόπουλος εκτέλεσε τον γκολκίπερ της ΑΕΚ, παγώνοντας το Καματερό.

Στο 16′ ο Αρτινός μείωσε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ του… σηνήθη ύποπτου Αντώνη Μάνου. Το 1-3 του πρώτου μέρους σημείωσε ο Τσατσούλης μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Φλώρο.

Στην επανάληψη η Ένωση ανέβασε ρυθμό με σκοπό να μειώσει, ωστόσο, τόσο η άμυνα της Ολυμπιάδας, όσο και ο τρομερός Στόλης δυσκόλεψαν το έργο της.

Στο 36′ υπήρξε μια ασυνεννοησία από τον Ντάτη, ο οποίος άθελα του δεν τήρησε το fair play και σκόραρε για το 2-3. Αμέσως οι παίκτες της ΑΕΚ άφησαν τη μπάλα μετά από τη σέντρα να καταλήξει στα δίχτυα του Θεοφίλου, μια πράξη που αξίζει μόνο χειροκροτήματα.

Ένα λεπτό μετά η Ολυμπιάδα παραχώρησε δεκάμετρο φάουλ με τον Πάνου να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας όμως τη μπάλα πάνω στον Στόλη. Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Ντάτης.

Η Σάντα πανηγύρισε το τεράστιο διπλό, κλείνοντας το πρώτο μισό στην 3η θέση με 23 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στην πρώτη θέση με 30.