Ακολουθήστε μας

FUTSAL

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ, 3-4 ΤΗΝ ΑΝΔΟΡΑ

Πρόκριση U19

Ιστορική νίκη-πρόκριση πέτυχε η Ελλάδας επί της Ανδόρας με 4-3  και δίνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του under-19 Futsal EURO.

Πεισμωμένη και έτοιμη για τη νίκη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η εθνική μας ομάδα και προηγήθηκε στο 6′ με αυτογκόλ της Ανδόρας από τον Hugo Albino. Στο 8′ το  αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διπλασίασε τα τέρματα του με τον Γκεγκάι. Στη συνέχεια η εθνική συνέχισε να δείχνει το καλό της πρόσωπο όμως οι αντίπαλοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και να  χάνουν κάποιες ευκαιρίες. Στο 16′ η Ανδόρα έκανε το 1-2 με δεκάμετρο πέναλτι με σκόρερ τον Segura. Με το σκορ στο 1-2 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το α ημίχρονο.

Ξεκινώντας το β’ μέρος η εθνική μας ομάδα μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο όμως η Ανδόρα ήταν αυτή που έφερε το σκορ στα ίσια στο 25′ με το Joel Vallverdu. Στη συνέχεια η εθνική μας ομάδα πατώντας πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και με δύο γκολ στο 29′ και στο 31′ με τον Γκεγκάι έκανε το σκορ 2-4 πετυχαίνοντας χατ τρικ. Στο επόμενο λεπτό 32’η Ανδόρα μείωσε το σκορ σε 3-4. Εν συνέχεια είχαν και οι δύο ομάδες ευκαιρίες  όμως το τελικό σκορ παρέμεινε 3-4υπερ της Ελληνικής ομάδας δίνοντας την μεγάλη πρόκριση στην ομάδα μας.

ΑΝΔΟΡA: PONS, MASSANNA, SEGURA, RODRIGUES, DE LA ROSA, GUTIERREZ, VALLVERDU, ESTANY, BLAT, ALBINO, TRULLA, GUIRAO

ΕΛΛΑΔΑ: ΓΕΩΡΓΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΙΟΣΗΣ, ΓΚΕΓΚΑΙ, ΧΑΤΖΗΦΩΤΙΟΥ, ΓΟΥΣΗΣ, ΚΑΤΩΠΗΣ, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ, ΖΑΡΙΦΗΣ, ΒΑΡΥΠΑΤΗΣ, ΕΛΕΥΣΙΝΙΩΤΗΣ, ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ