Ακολουθήστε μας

ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Νίκησε για τον Πέπε και τον Τσε ο Πανιώνιος (2-0) τη Νεάπολη

Ο Πανιώνιος κατάφερε στα τελευταία λεπτά του αγώνα να πάρει μια πολύτιμη νίκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γροντή στο 83ο λεπτό και στο 95ο λεπτό με τον Λιούμη να σφραγίζει την επιτυχία του ιστορικού μέσα στη Νέα Σμύρνη με 2-0 επί της Νεάπολης.

Σήμερα ο Πανιώνιος έκανε ένα ακόμα θετικό βήμα προς την επίτευξη του στόχου του και σε αυτό βοήθησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Γροντής και ο Λιούμης. Με την ισοπαλία του Πόρου μέσα στο Ρουφ (1-1) πλέον ο Πανιώνιος βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από τον Αγ. Νικόλαο και με 17 βαθμούς μοιράζονται την δεύτερη θέση με τον ΠΑΟ Ρουφ.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου πήγαν προς την θύρα 3 με μια ανθοδέσμη ο καθένας στα χέρια και α πότισαν φόρο τιμής προς τον Πέπε και τον Τσε.

Στο παιχνίδι ο Πανιώνιος από το πρώτο λεπτό είχε την κατοχή και την πίεση προς την εστία του αντιπάλου αλλά οι ποδοσφαιριστές του δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι αντίπαλοι έπαιζαν σε όλο το παιχνίδι αμυντικά και μάλιστα στα τελευταία λεπτά του αγώνα μεταξύ 60ου λεπτού και 80ου έπεφταν κάτω μόνο και μόνο για να «κλέψουν» μερικά δευτερόλεπτα του χρόνου.

Οι παίκτες του Σταυρακόπουλου βρλεθηκαν σε πολύ άτυχη ημέρα και στο 36ο λεπτό βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ όταν ο Κοντοές έκανε ένα μονοκόμματο σουτ και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στη συνέχεια ο Σταμάτης πλάσαρε την μπάλα προς τα δίχτυα αλλά ο Γκογκόσης έσωσε στην γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακριβώς όπως το πρώτο ο Πανιώνιος στην επίθεση και η Νεάπολη «ταμπούρι» πίσω. Ο Πανιώνιος να κάνει ευκαιρίες αλλά οι παίκτες της Νεάπολης να σώζουν και να μην έχουν την δύναμη να βγουν καν στην αντεπίθεση.

Η λύτρωση ήρθε στο 83ο λεπτό όταν ο Πανιώνιος κέρδισε φάουλ μετά από χέρι παίκτη αντιπάλου. Ο Γροντής έστησε την μπάλα και με ωραίο σκαφτό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του τερματοφύλακα κάνοντας το 1-0.

Η Νεάπολη αμέσως έκανε αλλαγές μήπως γυρίσει το παιχνίδι αλλά πλέον οι παίκτες της δεν είχαν την δύναμη ούτε τα ψυχικά αποθέματα και στις καθυστερήσεις του αγώνα στο 95ο λεπτό ο Πανιώνιος με τον Λιούμη επισφράγισε την νίκη του Ιστορικού με ωραίο πλασέ κάνοντας το 2-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Καπούταγλης, Λάμψιας (54′ Γροντής), Ζάχι (46′ Διονέλλης), Παντίδος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου (61′ λ.τρ. Γκίνο), Μούντριχας (69′ Αργυρίου), Δρίτσας, Σταμάτης, Λιούμης.