Ακολουθήστε μας

FUTSAL

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΗΤΤΑ Η ΕΘΝΙΚΗ, 5-2 ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ

Την ήττα με 5-2 από την Πολωνία γνώρισε η Εθνική, στο πρώτο ματς του προκριματικού ομίλου για το Euro 2022.

Το συγκρότημα του Γιάννη Ζιάβα ξεκίνησε με ήττα στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, απέναντι στην ανώτερη Πολωνία.

Η άκρως μαχητική Εθνική Ελλάδος έδειξε πολύ καλά στοιχεία, τα οποία και θα κρατήσει για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Μόλις στο 4′ ο Σταυρακόπουλος άνοιξε το σκορ ανεβάζοντας άμεσα το ηθικό της ομάδας. Στο 6′ ο Κούμπικ ισοφάρισε για τους Πολωνούς, ενώ δύο λεπτά μετά ανέτρεψε το ματς. Το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου «κλείδωσε» ο Μάρεκ με γκολ στο 18′.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Πολωνίας σκόραραν δύο γρήγορα γκολ «καθαρίζοντας» έτσι το ματς. Πρώτα ο Κρίζελ στο 22′ και έπειτα ο Κούμπικ ένα λεπτό μετά έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-1, με τον τελευταίο να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Για την Εθνική μείωσε στο 33′ ο Δημήτρης Καραβίδας διαμορφώνοντας το τελικό 5-2. Ωστόσο, πρέπει να μένουν μόνο τα καλά στοιχεία από την αναμέτρηση, με τα οποία και θα αγωνιστούν απέναντι στην οικοδέσποινα, Μάλτα, αύριο 30/1 στις 21:00.