Ακολουθήστε μας

FUTSAL

ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ, ΜΙΝΩΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΦΑΛΗΡΟ

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου θα βρεθούν «Σάντα», Μινώταυρος και Φάληρο μετά τις νίκες αντίστοιχα επί Δούκα, Αδέσποτου και ΑΕΚΑ.

Η Ολυμπιάδα Αγίας Παρασκευής επικράτησε του ΑΣΕΔ στα πέναλτι, η ομάδα των Κεραμυδά-Σοϊλεμέ πήρε εύκολη πρόκριση, ενώ οι πρωτοπόροι της Β’ κατηγορίας μετέτρεψαν το ματς με την ΑΕΚΑ σε ντέρμπι στην επανάληψη.

Εύκολη επικράτηση για Μινώταυρο, 10-2 τον Αδέσποτο

Η ομάδα του Ταύρου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην ομάδα της Β’ κατηγορίας και με ένα καλό πρώτο και ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη πρόκριση. Πρωταγωνιστής ο Φώτης που πέτυχε χατ-τρικ.

Στο πρώτο μισό του ματς οι γηπεδούχοι προηγούνταν ήδη με 3-0, ενώ με το… «καλημέρα» της επανάληψης πέτυχαν ακόμη τρία.

Οι παίκτες του Αδέσποτου που δεν σταμάτησαν να προσπαθούν μείωσαν σε 6-1 και 8-2, μη μπορώντας όμως να προβάλουν περαιτέρω αντίσταση.

Εισιτήριο και για το Φάληρο για τους «8», 5-3 εκτός την Αθλητική Ένωση Καλαμακίου-Αλίμου

Η αήττητη φέτος ομάδα του Δημήτρη Πολποτίνη συνέχισε το σερί της, είχε σπουδαίο πρώτο μέρος και πανηγύρισε εν τέλει τη πολυπόθητη πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 0-5 στο ημίχρονο, με την ΑΕΚΑ να ανεβάζει στροφές και να μειώνει σε 3-5. Από ‘κει και πέρα δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση και δέχτηκε εν τέλει την ήττα.

Με τη νίκη αυτή το Φάληρο «έκλεισε» μια θέση για τα προημιτελικά, μαζί με Παναθηναϊκό, Μινώταυρο και Ολυμπιάδα.

Ματς-θρίλερ και λύτρωση στη «ρώσικη ρουλέτα» η Ολυμπιάδα

Το συγκρότημα του Παναγιώτη Μπαλάφα πήρε τη νίκη στα πέναλτι απέναντι στον φορμαρισμένο Δούκα, μετά το 2-2 της κανονική διάρκειας.

Ο Φλώρος μόλις στο 3ο λεπτό έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, με τον Καραβίδα να ισοφαρίζει οχτώ λεπτά μετά. Το 2-1 του πρώτου μέρους σημείωσε ο Λάμπρος Τσίνας στην εκπνοή, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 26′ ο Σταυρακόπουλος, ισοφαρίζοντας για τους «μπλε», φέρνοντας στο ματς στα ίσα. Στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας αμφότερες οι ομάδες δεν πέτυχαν κάποιο γκολ, με την αναμέτρηση να πηγαίνει στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο εξαιρετικοί τερματοφύλακες, Στόλης και Ζέρβας κατέβασαν ρολά, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Για την Ολυμπιάδα ευστόχησαν και οι τρεις εκτελεστές, Φλώρος, Τσίνας και Μ. Τρουλιτάκης, ενώ για τον ΑΣΕΔ δίχτυα βρήκαν οι Κονδυλάτος και Σταυρακόπουλος, με το πέναλτι του Μάλοβιτς να καταλήγει στον Στόλη.

Έτσι, η «Σάντα» πήρε τη πρόκριση, αποτελώντας μία από τις τέσσερις ομάδες που πήραν τη πρόκριση το απόγευμα της Τετάρτης.