Ακολουθήστε μας

FUTSAL

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΘΝΙΚΗ, 4-3 ΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η τρομερή Εθνική Ελλάδος, καθώς επικράτησε με ανατροπή 4-3 της Σουηδίας.

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν την υπέρβαση που έκανε η Εθνική, που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και πραγματοποίησε μια τρομερή εμφάνιση.

Ομαδικές προσπάθειες, πολλές ευκαιρίες, σωστές αντεπιθέσεις, ο «βράχος» Ζέρβας και ένας πραγματικά… «σεληνιασμένος» Σταυρακόπουλος, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Ζιάβα.

Η Εθνική μόλις στο 8′ προηγήθηκε με τον «πιστολέρο» του Δούκα, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά οι Σουηδοί ισοφάρισαν με τον Μαρά.

Ωστόσο, οι Σκανδιναβοί έφτασαν στην ανατροπή 20″ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, με τον Σμάγιοβιτς να κάνει το 1-2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σταυρακόπουλος έφερε στα ίσα το ματς, ενώ ακριβώς έξι λεπτά μετά ο Χίσενι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι παίκτες της Εθνικής όμως δεν είπαν την τελευταία τους κουβέντα και στο 29′ ο Μάλοβιτς ισοφάρισε σε 3-3. Περίπου ενάμιση λεπτό μετά ο Σταυρακόπουλος βρήκε ξανά δίχτυα, πέτυχε χατ-τρικ και χάρισε την απίστευτη αυτή νίκη στην «γαλανόλευκη».

Το κυνήγι όμως ακόμη για τη 2η θέση συνεχίζεται, με την Εθνική να ελπίζει σε νίκη της Πολωνίας επί της Μάλτας στις 20:00.