Ακολουθήστε μας

FUTSAL

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΒΑΘΜΌΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ, 1-1 ΜΕ ΤΗ ΜΑΛΤΑ

Τον πρώτο της βαθμό στην προ-προκριματική φάση για το Euro 2022 πήρε η Εθνική, καθώς ήρθε ισόπαλη με 1-1 με την οικοδέσποινα Μάλτα.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε, δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να φτάσει στο γκολ. Ήταν σταθερά ανώτερη και συνεχώς έβγαζε τον καλύτερό της εαυτό.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ, ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στα 18″ ο Ατζοπάρντι άνοιξε το σκορ για τους οικοδεσπότες.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα συνέχισε να απειλεί και να δημιουργεί ευκαιρίες καθόλη τιη διάρκεια του β’ μισού της αναμέτρησης, με τον Κάρμη να πετυχαίνει το πολυπόθητο γκολ στο 35′.

Έτσι η γαλανόλευκη πήρε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση και προετοιμάζεται πλέον για τον… 《τελικό》 με τη Σουηδία το Σάββατο 1/2 στις 17:00.

Στο άλλο ματς του ομίλου οι Πολωνοί κέρδισαν τους Σκανδιναβούς με το εμφατικό 6-0, αποτέλεσμα το οποίο σίγουρα βοηθά την Εθνική για τη συνέχεια της διοργάνωσης.