Ακολουθήστε μας

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΑ

ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΗΜΑΔΕΨΑΝ ΤΟ ΑΓΙΟς ΘΩΜΑΣ- ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 2-0

Την νίκη με 2-0 επί του Ηρακλή Περιστερίου πήρε ο Αγιος Θωμάς, με τον αγώνα να αμαυρώνεται όμως από σοβαρά επεισόδια.

Ο Αγιος Θωμάς έφτασε έτσι τους 22 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στους 23.

Στο 23′ ο Αγιος Θωμάς προηγήθηκε στο σκορ, όταν ο Γκόφας έκανε το 1-0. Στο 40′ ο Μήτρος Ν. του Ηρακλή είδε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, με τον Ζαρκαδούλα των γηπεδούχων να διαμαρτύρεται έντονα και να βλέπει και αυτός την κόκκινη κάρτα. Λ’ίγο πριν λήξει το ημίχρονο σε εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενουμένων, φίλαθλοι των γηπεδούχων πέταξαν μπουκάλι, χτυπώντας ποδοσφαιριστή του Ηρακλή, με αποτέλεσμα να υπάρξει πεντάλεπτη διακοπή.

Στο 70′ ο Σίσκο με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Επεισοδιακή νικη πανηγύρισε ο Άγιος Θωμάς με 2-0 κόντρα στον Ηρακλή Περιστερίου.

Στο 23′ ο Γκόφας έκανε το 1-0, με τις δυο ομάδες να μένουν με δέκα παίκτες στο 40′.

Συγκεκριμένα ο διαιτητής απέβαλλε τον Ζαρκαδούλα των γηπεδούχων καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα, ενώ στο ίδιο λεπτό την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε ο Ν. Μήτρος των φιλοξενούμενων για σκληρό μαρκάρισμα.

Στο 70′ ο Σισκο με πέναλτι έκανε το 2-0. Μετά τη λήξη του ματς ακολύθησε νέο κύμα ρίψεων μπουκαλιών, ενώ ρίχτηκαν μέσα στα αποδυτήρια των φιλοξενουμένων αντικείμενα τύπου βεγγαλικών, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί αποπνικτική ατμόσφαιρα και οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή να βγούν σχεδόν ημίγυμνοι από τα αποδυτήρια, και τελικά να χρειαστεί συνοδεία αστυνομίας για να αποχωρήσουν.

Η διοίκηση του Ηρακλή εξέδωσε σχετική ανακοίνωση που αναφέρει τα εξής:

<< Στον σημερινό αγώνα με τον “ΑΓΙΟ ΘΩΜΑ”, η Ομάδα μας και η αποστολή μας υπέστησαν “χουλιγκανικές” ενέργειες. Κατά την διάρκεια του αγώνα οι “φίλαθλοι” της γηπεδούχου ομάδας εκτόξευσαν μπουκάλια γεμάτα με νερό σε παίκτη μας που θα εκτελούσε το κόρνερ. Εκείνη την στιγμή ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα για περισσότερο απο 5΄ λεπτά. Με την λήξη του αγώνα, πηγαίνοντας οι παίκτες μας προς τα αποδυτήρια, υπέστησαν δεύτερο και σφοδρότερο κύμα “επίθεσης” εμπλουτισμένο με ύβρεις, προπηλακισμούς, απειλές, φτυσίματα και ξανά ρίψη μπουκαλιών γεμάτα με νερό και καφέδες. Μπαίνοντας στα αποδυτήρια η Ομάδα μας για να αλλάξει έριψαν απο το παράθυρο των αποδυτηρίων “χημικές ουσίες” με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσουν οι παίκτες μας δύσπνοια, βήχα και τσούξιμο στα μάτια με συνέπεια να μην μπορούν να αλλάξουν και να βγουν όπως – όπως απο τα αποδυτήρια λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας.
Επισημαίνουμε οτι και ο Παρατηρητής του αγώνα και οι διαιτητές έγιναν μάρτυρες όλων αυτών των επεισοδίων.
Τέλος η αποστολή της ομάδας μας αποχώρησε απο το γήπεδο με συνοδεία Αστυνομικών Δυνάμεων.
Εκφράζουμε την βαθιά μας λύπη για αυτές του είδους “χουλιγκανικές” ενέργειες που δεν έχουν θέση στο Αθηναϊκό ποδόσφαιρο.
Καλούμε την Ε.Π.Σ.Α. να λάβει τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία του Αθλήματος !! >>

ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ: Φούνας, Θεοδώρου (84′ Μάκο), Πετράκος, Χαντζής, Σίσκο, Ζαρκαδούλας, Παντιώρας (46′ Τετώρος), Τσινιάς, Γκόφας (74′ Παναγόπουλος), Ρέτσκα, Τσιγαρίδας (90′ Κάλφας).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Παπαβασιλείου, Μπαλούτσος (46′ Δρουγουνάκης) (72′ Ασφής), Καρακωνσταντής, Αναγνώστου, Γιαννακοπουλος, Σιώλος (57 Τζαφέρος), Γιώτης, Ζα’ί’μι, Νίτας, Μουράτης (60 Μήτρος Π.), Μήτρος Ν..