Ακολουθήστε μας

Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΑ

ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΕΣΩΣΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ Η ΠΕΥΚΗ, 1-1 ΜΕ ΤΑΤΑΥΛΑ

Στις καθυστερήσεις η Πεύκη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σκληροτράχηλα Ταταύλα και να διατηρήσει το αήττητο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους βαθμολογική απώλεια και έφτασαν τους 10 βαθμούς, με τους φιλοξενούμενους που έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη, να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό.

Τα Ταταύλα με πρέσινγκ στην μπάλα στην περιοχή της Πεύκης, με γρήγορες επιστροφές και καλά αμυντικά στημένα έκλεισαν όλους τους διαδρόμους, με την Πεύκη να δυσκολεύεται να φτάσει στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Η Πεύκη στο 13′ απείλησε με τον Κρητικό αλλά το δυνατό σουτ έφυγε άουτ, ενώ στο 19’ ο Καλογερόπουλος έκλεψε την μπάλα μπήκε μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον Νούλα που με προβολή από κοντά άνοιξε το σκορ 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Ταταύλα έδειξαν να ελέγχουν το ματς δίνοντας προτεραιότητα στην άμυνα και προσπαθώντας με βαθιές μπαλιές να βγουν  στην αντεπίθεση. Στο 50’ ο Πάλι πήρε την κεφαλιά και βγήκε στο κενό χώρο σε τετ α τετ με τον Ιωαννίδη που πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα πέφτοντας στα πόδια του. Στο 62’ η Πεύκη φτάνει κοντά στο γκολ όταν ο Μιχαήλ από πλάγια έβγαλε παράλληλη μπαλιά στην περιοχή, ο Καραγιάννης πλάσαρε για να αποκρούσει πάνω στη γραμμή με τα πόδια ο Καλαμπούκας. Στο 68’ τα Ταταύλα έχασαν ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Χασιώτη βρήκε τη συμβολή των δοκών.

Στα τελευταία λεπτά πίεσαν για την ισοφάριση οι γηπεδούχοι χάνοντας δύο ευκαιρίες στο 79’ με τον Καραγιάννη να μην προλαβαίνει με προβολή την μπάλα από φάουλ που εκτέλεσε ο Μιχαήλ, ενώ στο 82’ ο Καπίρης πλάσαρε άουτ.  Τελικά στο 90+3’ μετά από διεκδίκηση η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στα πόδια του Καπίρη που με κοντινό σουτ σημείωσε το τελικό 1-1.

ΠΕΥΚΗ: Ιωαννίδης, Μότσιος, Σταμάτης (71′ Ριζόπουλος), Παππάς, Γκέκας (46′ Μιχαήλ), Λίτσης (64′ Χριστόπουλος), Καπίρης, Οικονόμου (46′ Καραγιάννης), Κρητικός, Πλατανιάς, Καραχάλιος.

ΤΑΤΑΥΛΑ: Καλαμπούκας, Κιττές, Κορνάρος, Γιαννόπουλος, Χίου, Χανιώτης, Λουμίδης Α., Πάλι (56′ Νίνε), Νούλας (46′ Λουμίδης Β.), Καλογερόπουλος (86′ Πρίφτης), Νταλιαπές (56′ Βαμβακάς).